Porady

Efektywny sposób na ogrzewanie podłogowe – płyty Knauf Therm Expert Floor Heating

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort i oszczędność energii. W obecnej dobie inwestorzy oczekują jednak dodatkowo krótkich terminów realizacji i atrakcyjnych cenowo rozwiązań. Odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego budownictwa są płyty styropianowe Knauf Therm Expert Floor Heating, które nie tylko gwarantują szybki i efektywny kosztowo montaż systemu, lecz również podnoszą jego wydajność.

kt-6.jpg

Produkowane w nowoczesnej technologiipłyty Knauf Therm Expert Floor Heating pozwalają na znaczne usprawnienie praczwiązanych z realizacją systemu wodnego ogrzewania podłogowego. Dziękispecjalnie wyprofilowanemu kształtowi wypustek gwarantująpewne mocowanie rur grzewczych bez konieczności stosowania dodatkowychelementów montażowych w postaci klipsów. Ze względu na doskonałe wartoścideklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła λD, (035 i 031) płyty zapewniają dużo lepszewłaściwości termoizolacyjne niż powszechnie stosowanerozwiązania standardowych płyt EPS 70, 80, 100 o współczynnikach przewodzeniaciepła (038-036) , co pozwala na efektywne obniżenie strat ciepła.Ograniczenie liczby elementów systemu poprzezrezygnację z klipsów, foli termicznych potrzebnych do montażu a takżezmniejszenie zużycia wylewki dzięki gęsto rozmieszczonym wypustkom oraz dużerozmiary płyt (1100 x 700 i 1200 x 800) sprawiają,że czas wykonania 1m2 podłogi jest krótszy o prawie 20% w porównaniuz metodą tradycyjną a oszczędności finansowe dochodządo 25%!

Podstawa innowacji

Metoda Knauf Therm Expert Floor Heatingpolega na zastosowaniu płyt styropianowych ze specjalnymi wypustkami, któreumożliwiają mocowanie rur w wybranym przez montażystę układzie – meandrowym lubpętlowym. Rozstaw i wysokość wypustek pozwala na układanie rur o średnicach od14 do 18 mm. Płyty są produkowane w dużych formatach 1100x 700 mm i 1200 x 800 mm, dzięki czemu układanie warstwy termoizolacjiprzebiega sprawniej, zwłaszcza na dużych powierzchniach. Zmniejsza się przy tymdługość połączeń między poszczególnymi płytami, a co za tym idzie – ilośćmostków termicznych. Płyty Knauf Therm Expert Floor Heating cechują siędoskonałym deklarowanym współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosizaledwie λD≤ 0,031 W/mK w przypadku EPS 200 λ 31 i λD≤0,035W/mK dla EPS 100. Przekłada się to na lepsze wykorzystanie ciepła, zwiększenieefektywności pracy ogrzewania podłogowego i w efekcie - podniesienie standarduenergetycznego budynku. Dzięki niewielkim grubościom 20, 24, 30 i 34 mm płytydoskonale sprawdzają się nie tylko w nowych, lecz również w modernizowanychobiektach, gdyż nie powodują znaczącego podwyższenia poziomu podłogi.

Płyty są zaopatrzone w specjalne wypustki umożliwiające trwałe układanie rur  w ustalonym położeniu Fot. Knauf Therm

Płyty są zaopatrzone w specjalne wypustki umożliwiające trwałe układanie rur w ustalonym położeniu Fot. Knauf Therm
Płyta Knauf Therm Expert Floor Heating  EPS 200 λ 31 Fot. Knauf Therm

Płyta Knauf Therm Expert Floor Heating EPS 200 λ 31 Fot. Knauf Therm
Płyta Knauf Therm Expert Floor Heating  EPS 100 λ 35  Fot. Knauf Therm

Płyta Knauf Therm Expert Floor Heating EPS 100 λ 35 Fot. Knauf Therm

Ogrzewanie mocowane na „klik”

Dzięki ograniczeniudo minimum komponentów systemu, innowacyjnametoda Knauf Therm Expert Floor Heating umożliwia znaczącą poprawę logistyki montażui obniżenie kosztów materiałowych. Prace są przeprowadzane w kilku prostychkrokach. Płyty można układać jedną obok drugiej, ewentualnie docinając je nawymiar tam, gdzie jest to konieczne. Na spodzie każdej płyty wytłoczono wzór„szachownicy”, co znacznie ułatwia ich obróbkę. 

Elementy są łączone wsposób trwały „na zamek”, dzięki specjalnie wyprofilowanym krawędziom. W tensposób powstaje idealnie równa powierzchnia, a szczelne łączenie elementówredukuje do minimum wpływ mostków termicznych. W kolejnym kroku można przejśćdo mocowania przewodów grzewczych, które prowadzi się między wypustkami. Ichrozmieszczenie umożliwia minimalny promień gięcia rur do 50 mm w przypadku EPS 100 035 i do 100 mm w przypadku EPS 200031.

Kształtwypustek, zwężony w połowie wysokości i rozszerzający się ku górze,uniemożliwia „wypychanie” przewodów grzewczych do góry, dzięki czemu rurypozostają w stabilnej pozycji. Po ułożeniu instalacji można przejśćbezpośrednio do wylewania posadzki anhydrytowej.

Rury powinny być zakryte warstwą wylewkio grubości co najmniej 3,5 cm. Struktura płyty dodatkowo chroni je przedewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i sprawia, że zużycie zaprawy spada ażo 25% w porównaniu z wylewką na płycie EPS z folią metalizowaną!

Całkowity czas wykonania 1 m2ogrzewania podłogowego wynosi zaledwie 4,2 minuty, podczas gdy w przypadkumetody tradycyjnej na położenie takiej samej powierzchni trzeba poświęcić 7,2minuty. Wszystko to sprawia, że płyty Knauf Therm Expert Floor Heating todoskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie liczy się krótki czas wykonania,efektywność energetyczna i oszczędność kosztów.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...