Porady

Elastyczny klinkier ELASTOLITH Sprawdzona alternatywa dla tradycyjnego klinkieru

Klinkierowe wykończenia fasad, wnętrz i detali są obecnie najpowszechniej stosowane. Są popularne zarówno w odrestaurowywanych budynkach zabytkowych, jak i wśród prywatnych inwestorów i wykonawców w przypadku nowoczesnego budownictwa. Jednak płytki i cegły klinkierowe posiadają kilka wad. Po pierwsze są drogie, a po drugie proces ich montażu oraz konserwacji jest skomplikowany i czasochłonny. Tymczasem na rynku istnieje dla nich idealna i sprawdzona alternatywa, w postaci elastycznych płytek klinkierowych ELASTOLITH.

1_-_fasada.jpg

Płytki ELASTOLITH produkowane są od ponad 50lat w Holandii. Szeroko rozpowszechnione, głównie na rynkach Europy Zachodniej iAmeryki Północnej, z powodzeniem podbijają rynek Polski. Płytki ELASTOLITH sąjedynym w swoim rodzaju, lekkim, ręcznie formowanym zamiennikiem tradycyjnychproduktów z klinkieru. Niezależnie od sytuacji można je zastosować praktyczniewszędzie: począwszy od elewacji budynków jednorodzinnych, poprzez elewacjenieruchomości komercyjnych i budynków użytku publicznego, aż po poddawanerenowacjom budynki zabytkowe. Szeroki wachlarz funkcji nie kończy się nazastosowaniach zewnętrznych. Dzięki idealnie realistycznemu odwzorowaniu wygląduoryginalnych cegieł, nadadzą również rustykalny charakter każdemu wnętrzu. 

Elastyczny klinkier - jak to jest zrobione?

Elastyczne płytki klinkierowe ELASTOLITHpowstają tylko z naturalnych mineralnych materiałów.Wyselekcjonowane mieszanki piasków kwarcowych (93% zawartości składu)połączone są najwyższej jakości żywicami. Surowa masa jest barwiona pigmentamina bazie tlenków żelaza oraz zabezpieczana przed promieniowaniem UV. Wszystkiepłytki są wykańczane ręcznie. Różny stopień uziarnienia płytek oraz oryginalneprzebarwienia i wypalenia powodują, że każda płytka jest niepowtarzalna. Nie mana Świecie dwóch takich samych płytek ELASTOLITH!

Specyficzny i opatentowany w 1962 roku proces produkcyjny pozwala na uzyskanie materiału nie tylko bardzo wytrzymałego, który pod względem trwałości przewyższa nawet tradycyjne produkty klinkierowe, ale również bardzo giętkiego i lekkiego. Płytki ELASTOLITH mogą być przyklejane na wszystkie rodzaje powierzchni, a co najważniejsze – mogą być stosowane na elementach zaokrąglonych lub narożnikach. Nawet po wyschnięciu ELASTOLITH zachowuje swoją elastyczność „pracując” razem ze ścianą, dzięki czemu system jest odporny na negatywne skutki osiadania budynku. 

ELASTOLITH – czyli jak oszczędnie i szybko stworzyć ceglaną ścianę

Estetyka to jednak nie wszystko. Kryzysoweczasy skłaniają do inwestycji ekonomicznie uzasadnionych. Oszczędność czasu iśrodków finansowych przy zastosowaniu elastycznych płytek klinkierowych wynikaz przystępnej ceny materiałów, braku potrzeby stosowania skomplikowanychnarzędzi oraz prostego i szybkiego montażu. W przypadku płytek ELASTOLITHużywając tylko: sznurka, poziomicy, miary, nożyc, pacy zębatej, ołówka izwykłego pędzelka, każdy może wykonać piękną klinkierową elewację lubnieprawdopodobnie realistyczną imitację ceglanej ściany.

 

Dzięki niewielkiej grubości i niskiej masiepłytki nie obciążają ścian, ponieważ gotowy system waży po położeniu tylko ok6,5 kg/m2. W trakcie montażu nie stosuje się dodatkowych kołków czypodmurówek. Nie są także konieczne prace związane z dodatkowym oparciemelewacji i wzmocnieniem fundamentów, a także wykonaniem skomplikowanych idrogich systemów mocowań, kotwień czy konstrukcji. Z uwagi na to, że płytki ELASTOLITHbez problemu można dociąg nożycami, przy ich montażu nie ma także potrzebystosowania szlifierek kątowych, co pozwala uniknąć zapylenia pomieszczeń.

Szybciej znaczy wydajniej, więc nie bez znaczenia zarówno dla prywatnego inwestora jak i profesjonalnego wykonawcy pozostaje fakt, że elastyczne płytki klinkierowe radykalnie skracają czas montażu. Jedynym produktem używanym do montażu elastycznych płytek klinkierowych jest Specjalny klej ELASTOLITH w wybranym kolorze (w ofercie jest sześć standardowych kolorów), który jest jednocześnie fugą i tworzy wraz z płytkami kompleksowy system. Fugę tworzymy poprzez rozprowadzenie kleju pomiędzy płytkami przy pomocy zwykłego pędzelka, inaczej niż w przypadku tradycyjnych płytek lub cegieł klinkierowych, gdzie konieczne jest dodatkowe spoinowanie. Tym sposobem redukujemy do zera czas oczekiwania na możliwość fugowania położonych elementów. Ponadto, elastyczny klinkier nie wymaga jakichkolwiek środków impregnacyjnych w trakcie całego okresu użytkowania, ponieważ płytki zostały zaimpregnowane już na etapie produkcji.

Dzięki elastycznemu klinkierowi inwestycję zrealizujesz szybciej, wydajniej i przy udziale mniejszych nakładów finansowych, a efekt końcowy przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Klejjest fugą, czyli banalnie prosty montaż elastycznego klinkieru

Powyżejwspominaliśmy o szybkim i prostym montażu, który przy minimalnychumiejętnościach manualnych, pozwala na położenie płytek ELASTOLITH, praktycznieprzez każdego. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby pokrótkim treningu móc cieszyć się wykonanym zadaniem.

Montaż krok po kroku

1.     Klejenie płytki – klejenierozpoczynamy od góry ściany. Przy pomocy pacyzębatej 4 mm rozprowadzamy Specjalny Klej ELASTOLITH na powierzchni 1 m2.

2.     Dociskanie - przyciskamypłytkę ELASTOLITH do świeżego kleju, przy odstępie fug ok 12-14 mm.

3.     Docinanie - płytkę ELASTOLITH możesz bez trudu dociąć nożycami idealniepod żądany wymiar. Docinki można zastosować w dalszym montażu.

4.     Narożniki - w przypadkułuków lub narożników płytkę wystarczy odpowiednio zagiąć.

5.     Fugowanie - po dociśnięciupłytki należy rozprowadzić świeży klej po jej krawędziach przy pomocy płaskiegopędzelka o szerokości 12 mm. 

Płytki ELASTOLITH są w pełni mrozoodporne oraz paro-przepuszczalne. System jest odporny na powstawanie tak zwanych wykwitów na ścianie, a nasiąkliwość w granicach tylko 3% pozwala nam je czyścić, chociażby z użyciem myjek ciśnieniowych, pod ciśnieniem nawet do 30 Bar. System jest objęty pełną gwarancją Producenta oraz posiada polski Certyfikat i Aprobatę Techniczną ITB. Wszystko to, oraz ponad 50 letnie doświadczenie firmy ELASTOLITH, powodują, że po montażu płytek ELASTOLITH możemy cieszyć się piękną klinkierową elewacją przez długie lata.

Płytki Elastolith dostępne są w wybranych punktach sieci PSB i PSB Mrówka. Po więcej szczegółów zapraszamy na http://www.elastolith.pl/

Według miesięcznika Builder płytki Elastolith to najlepszyinnowacyjny produkt budowlany roku 2014.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...